Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Dalija Blog 2024-06-28

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – od simptoma i dijagnoze do metoda lečenja i prevencije. Saveti za anonimne čitaoce.

Kondilomi (HPV): Šta Treba Znati o Simptomima, Dijagnozi i Lečenju

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao polne bradavice ili virusne bradavice, su neprijatna virusna infekcija izazvana humanim papiloma virusom (HPV). Ovi izraslini najčešće se javljaju na genitalnom području, anusu, a ređe na ustima ili drugim delovima tela. HPV virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, a postoji preko 80 različitih tipova ovog virusa.

Uzroci i način prenošenja

HPV se prenosi seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja. Inkubacija može trajati od mesec dana do godinu dana nakon infekcije. Važno je naglasiti da se virus ne može detektovati analizom krvi, jer ostaje na površini sluzokože.

Tipovi HPV virusa

Od 80 poznatih tipova HPV-a, oko 30 izaziva polne kondilome. Najopasniji su tipovi 16, 18, 31 i 45 koji mogu dovesti do razvoja raka, dok tipovi 6 i 11 obično izazivaju vidljive kondilome bez rizika od maligniteta. Prelaz u rak zahteva prisustvo dodatnih faktora rizika kao što su slaba imunost, pušenje ili herpes infekcija.

Klinička slika i simptomi

Kod žena se kondilomi najčešće javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se vide na penisu, prepucijumu, frenulumu ili otvoru uretre. To su mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su mali, ali mogu narasti do impresivnih veličina.

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a potvrđuje histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je tražiti drugo mišljenje ako postoji sumnja u dijagnozu, jer se kondilomi često mešaju sa polipozom ili drugim benignim promenama.

Metode lečenja

Lečenje je individualno i može biti:

  • Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
  • Laser - efikasno za unutrašnje kondilome
  • Hirurško uklanjanje - za veće promene
  • Topikalni preparati - kao što su podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluorouracil

Nijedna metoda ne eliminiše virus iz organizma, već samo uklanja vidljive promene. Česti su recidivi, pa je potrebno više terapijskih ciklusa.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog promena u imunitetu. Lečenje se mora sprovoditi tokom celog trajanja trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice ozbiljne, laserska intervencija se obavlja 15-20 dana pre termina porođaja.

Prevencija - HPV vakcine

Postoje vakcine koje štite od najopasnijih kancerogenih tipova HPV-a. Preporučuju se devojkama od 9 do 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Vakcinacija se obavlja u tri doze, a cena po dozi iznosi oko 150 evra. Studije pokazuju 100% efikasnost u prevenciji raka grlića materice kod žena koje nisu bile prethodno izložene virusu.

Zaključak

Kondilomi su neprijatno stanje koje zahteva strpljenje i konsultacije sa više stručnjaka pre donošenja odluke o lečenju. Iako virus ostaje u organizmu, pravilnim lečenjem i redovnim kontrolama moguće je sprovesti normalan život bez vidljivih manifestacija bolesti. Prevencija kroz vakcinaciju i bezbednije seksualne odnose ključni su u borbi protiv HPV infekcije i njenih komplikacija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.