Matične ćelije iz pupčane vrpce - Kompletan vodič za buduće roditelje

Dalija Blog 2025-03-29

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - postupak, cene, prednosti i najčešća pitanja roditelja

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce. Ova metoda pruža jedinstvenu priliku da se u budućnosti pomogne ne samo detetu čije su ćelije sačuvane, već i drugim članovima porodice. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su matične ćelije, kako se prikupljaju, koje bolesti mogu da leče i šta treba znati pre donošenja odluke o njihovom čuvanju.

Šta su matične ćelije i gde se nalaze?

Matične ćelije su osnovne ćelije koje tokom razvoja embriona imaju sposobnost da se razviju u sve vrste ćelija u organizmu - od ćelija srčanog mišića do crvenih krvnih zrnaca i ćelija kože. U kasnijim fazama života, ove ćelije imaju ulogu da popravljaju oštećena tkiva.

Matične ćelije se nalaze u mnogim vrstama tkiva odraslih osoba, ali njihova najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost i efikasnost. Naučnici su otkrili da se veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Danas je moguće lečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti pomoću matičnih ćelija. Među najznačajnijim su:

  • Maligna oboljenja (pre svega leukemija)
  • Poremećaji krvi
  • Urođeni poremećaji
  • Poremećaji imuniteta
  • Poremećaji metabolizma

Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogena (lečenje ćelijama dobrovoljnog davaoca). Autologno lečenje ima određene prednosti jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Kako izgleda postupak prikupljanja matičnih ćelija?

Proces prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan kako za majku tako i za novorođenče. Obavlja se neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce. Krv se sakuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu, a sam postupak traje svega nekoliko minuta.

Nakon prikupljanja, kesica sa krvlju se pakuje i šalje u specijalizovanu laboratoriju gde se vrše analize na prisustvo infekcija i virusa. Ako su rezultati ispravni, ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. Na ovaj način, matične ćelije mogu da ostanu vitalne decenijama.

Ko može da koristi sačuvane matične ćelije?

Istraživanja su pokazala da čak četiri generacije iz iste porodice mogu koristiti matične ćelije novorođenčeta. Osim samog deteta, ukoliko kasnije u životu oboli, ove ćelije može koristiti i majka, kao i drugi srodnici.

Koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije?

Standardni ugovori o čuvanju matičnih ćelija obično traju 20 godina. Pred istek ovog perioda, banka će kontaktirati roditelje sa pitanjem da li žele da produže čuvanje. Nakon 20 godina, troškovi godišnjeg održavanja obično iznose oko 40 evra godišnje.

Važno je napomenuti da matične ćelije ne gube svoju vitalnost nakon 20 godina - one mogu biti sačuvane i duže, a nakon punoletstva dete može da odluči da li će nastaviti da čuva ćelije ili će ih pokloniti banci.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?

Cene čuvanja matičnih ćelija variraju u zavisnosti od zemlje i banke. U Evropi, početna cena za prikupljanje i čuvanje na 20 godina kreće se od 1500 do 2500 evra. U slučaju blizanaca, mnoge banke nude popust od 50% za drugo dete.

U nekim zemljama poput Hrvatske, cena iznosi oko 2000 evra za 20 godina čuvanja, dok u Švajcarskoj ova usluga može koštati i do 2500 evra.

Da li u Srbiji postoji banka matičnih ćelija?

Trenutno u Srbiji još uvek ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje da će se uskoro otvoriti u Beogradu. Do tada, građani Srbije mogu koristiti usluge inostranih banaka, pri čemu se matične ćelije obično šalju u Belgiju na čuvanje.

Kome se preporučuje čuvanje matičnih ćelija?

Lekari preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:

  • Ako u porodici postoje nasledne bolesti krvi, raka ili drugih oboljenja koje se mogu lečiti matičnim ćelijama
  • Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla (zbog teškoće u pronalaženju kompatibilnog davaoca)
  • Kod trudnoća nakon veštačke oplodnje
  • Kada roditelji žele da obezbede dodatnu zaštitu za zdravlje svog deteta i porodice

Česta pitanja o matičnim ćelijama

Da li postupak uzimanja matičnih ćelija može da ugrozi majku ili dete?

Ne, postupak je potpuno bezbedan i ne utiče na tok porođaja. Krv se uzima nakon presecanja pupčane vrpce, bez ikakvog kontakta sa majkom ili detetom.

Da li se matične ćelije mogu koristiti i posle 21. godine života?

Da, matične ćelije ne gube svoju efikasnost nakon određenog uzrasta. Nakon isteka standardnog ugovora od 20 godina, moguće je produžiti čuvanje uz dodatnu naknadu.

Da li je čuvanje matičnih ćelija doživotno?

Teoretski, matične ćelije mogu biti sačuvane decenijama u kriogenim uslovima. Praksa pokazuje da ćelije sačuvane više od 30 godina i dalje zadržavaju svoju vitalnost.

Da li se matične ćelije mogu koristiti za lečenje šećerne bolesti?

Postoje istraživanja koja pokazuju potencijal matičnih ćelija u lečenju šećerne bolesti, mada ova terapija još uvek nije široko dostupna u svim zemljama.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja jedinstvenu priliku da se obezbedi potencijalni terapijski resurs za buduće zdravlje deteta i članova porodice. Iako je ova tehnologija relativno nova, već pokazuje izuzetne rezultate u lečenju mnogih teških bolesti.

Pre donošenja odluke o čuvanju matičnih ćelija, preporučuje se detaljna rasprava sa lekarom i istraživanje dostupnih opcija u zemlji rođenja. Sa razvojem medicine, značaj matičnih ćelija verovatno će još više rasti u godinama koje dolaze.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.