Najbolje Namirnice za Ubrzanje Metabolizma i Gubitak Kilograma

Dalija Blog 2024-06-15

Otkrivamo najbolje namirnice za brže sagorijevanje masnoća i ubrzanje metabolizma. Saznajte kako prirodno podržati mršavljenje.

Najbolje Namirnice za Ubrzanje Metabolizma i Gubitak Kilograma

Ako želite izgubiti koju kilu i poboljšati rad metabolizma, važno je u ishranu uključiti određene namirnice koje dokazano pomažu u bržem sagorijevanju masnoća. Evo najefikasnijih prirodnih pomagača u borbi protiv viška kilograma.

Namirnice koje ubrzavaju metabolizam

Morske alge

Nedavna istraživanja pokazala su da hemikalija u morskim algama može smanjiti apsorpciju masnoća čak za 75 posto. Prah od algi se već koristi u razvoju novih proizvoda za mršavljenje.

Ljute papričice

Čili papričice i umaci na njihovoj bazi dokazano pomažu u mršavljenju - što su ljući, to su efikasniji. Očekujte povećanje sagorenih kalorija za 15 posto već dva sata nakon konzumacije. Ljute papričice su takođe dobre za zdravlje srca.

Senf

Senf može povećati brzinu sagorijevanja kalorija za 15 posto nekoliko sati nakon konzumacije. Takođe pomaže pri prehladi jer pročišćava sinuse.

Kofein

Kofein povećava rad metabolizma i potiče brže sagorijevanje kalorija. Najbolji izvori su kafa i zeleni čaj.

Zeleni čaj

Pet do šest šoljica zelenog čaja dnevno može ubrzati metabolizam i povećati dnevno sagorijevanje za 80-100 kalorija. Čaj je bogat antioksidansima koji štite organizam.

Đumbir

Ova popularna kineska začinska biljka pomaže tijelu da lakše sagorijeva masnoće pretvarajući ih u toplotu. Takođe poboljšava cirkulaciju.

Proteini

Tijelo troši više energije na probavu proteina nego ugljikohidrata ili masnoća. Proteini takođe stimulišu izlučivanje serotonina, hormona sreće.

Jaja

Dva jaja dnevno na niskokaloričnoj dijeti ne samo da pomažu mršavljenju već i smanjuju nivo kolesterola. Jaja za doručak produžavaju osećaj sitosti.

Diuretske namirnice

Namirnice sa diuretskim dejstvom pomažu u izlučivanju tečnosti i toksina iz organizma, što je ključno za detox i mršavljenje.

Šparoge

Sadrže aspargin, aminokiselinu koja stimulira rad bubrega i razbija masnoće u ćelijama. Visok sadržaj kalijuma čini ih prirodnim diuretikom.

Repa

Snažan diuretik fokusiran na jetru i bubrege. Sadrži glukozinolate koji ubrzavaju detoksifikaciju i 2 puta više vitamina C od citrusa.

Kelj pupčar

Stimuliše gušteraču da luči hormone koji čiste ćelije. Minerali u kelju poboljšavaju rad bubrega.

Kupus

Čisti organizam od toksina zahvaljujući sumporu i jodu. Posebno je efektivan za sagorijevanje masnoća na stomaku.

Mrkva

Karoten u mrkvi ubrzava metabolizam i uklanja masne naslage. Kalcijum pektat smanjuje holesterol i zadržavanje tečnosti.

Celer

Sadrži "negativne kalorije" - za probavu se troši više energije nego što celer sadrži. Izvrstan je za čišćenje jetre i cirkulaciju.

Krastavci

Sa 96% vode, krastavci povećavaju izlučivanje mokraće i toksina. Bogati sumporom i silicijumom koji stimulišu bubrege.

Hren i rotkvice

Prirodni čistači krvi koji uništavaju mikroorganizme u crevima i pomažu u razgradnji masnoća u krvi.

Zelena salata

Nezamenjiva u dijetama sa samo 13 kcal na 100g. Bogata mineralima i vitaminima, a sadrži 90% vode.

Luk

Poput belog luka, razgrađuje masne naslage i ubrzava metabolizam. Sadrži samo 36 kcal na 100g.

Rajčica

Sa 94% vode, rajčice pomažu u izlučivanju tečnosti i toksina. Likopen štiri srce i krvne sudove.

Voće koje pomaže u mršavljenju

Svježe voće, posebno jabuke, kupine, ribizle i maline, bogato je pektinom koji smanjuje apsorpciju masti i holesterola. Citrusno voće je bogato vitaminom C koji sprečava oksidaciju holesterola.

Soja

Jedina biljna namirnica sa svim esencijalnim aminokiselinama. Lecitin u soji razgrađuje masnoće i čisti krvne sudove.

Beli luk

Smanjuje nivo štetnih lipida u krvi, sprečava začepljenje arterija i poboljšava cirkulaciju. Efektivan u borbi protiv visokog holesterola.

Dijetalna vlakna

Topiva vlakna (pektini) i netopiva (celuloza) regulišu probavu, daju osećaj sitosti i vežu toksine. Najbolji izvori su celovite žitarice, voće, povrće i mahunarke.

Šta jesti i kada jesti?

Metabolizam je najaktivniji u prvoj polovini dana, pa su tada najpogodniji glavni obroci. Večera treba biti lagana (supa, povrće na pari, riba) i najkasnije do 18 sati. Ključna je pravilna tehnika žvakanja - svaki zalogaj treba prožvakati 30-40 puta.

Šta piti?

Preporučuje se 2-3 litre vode dnevno, pijte je između obroka. Korisni su biljni čajevi i prirodni sokovi, a izbegavajte kofeinske napitke tokom obroka.

Pravi pristup mršavljenju

Gubitak kilograma nije isto što i gubitak masnog tkiva. Važno je usvojiti zdrave navike koje će postati trajni deo života, a ne privremena dijeta. Kombinujte umereno smanjenje kalorija sa povećanom fizičkom aktivnošću.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.